A Kiskun emlékpark történeti skanzen-szerűen négy enteriőrrel berendezett helyszínen mutatja be a területen élő kun emberek és a bejövetelüket megelőző magyar népesség életmódját a történelmen és évszázadokon átívelve a tárgyi világukat bemutatva. A kiállítás alapgondolata, a textilszálak összefonódása is azt a folyamatot jelképezi, ahogy a kunok öröksége szinte észrevétlenül belefonódott a mai magyarság kultúrájába, elválaszthatatlanul részévé válva, egy szállal gazdagítva annak szövetét.
- Tatárjárást közvetlenül megelőző un. Árpád-kori veremház a területen a tatárjárás előtt élt népesség gazdag mindennapjait hiivatott bemutatni.
- Kun betelepedést követő generáció jurtái
- 15. századi részben asszimilálódott kunok lakóháza
- 19. századi kunsági lakóház
A fentiek közül az első három megtervezése külön kutatómunkát és sok intuíciót igényelt, hiszen éppen az identitást hordozó minták, szövött textilek pusztultak el nyomtalanul.
A kiállításon bábuk, alakok nem szerepelnek, de a bemutatott tárgyak, berendezések az aktív életet jelenítik meg. Az enteriőrök ajtóhoz közel eső része kordonnal lekerekítetten szabadon bejárható, itt helyezzük el a megértéshez szüksége írott és rajzi információkat, valamint a gyerekek (és játékos kedvű felnőttek) számára egy-egy kipróbálható, tevékenykedtető elemet (Veremházban: kézimalom, a jurtában: famozsár, a 15. századi lakóházban konyhai eszközök, a 19. századi lakóházban szobánként eltérő játékok).
Szank, Kiskun Emlékhely honlap